Разликата между е-четец и таблет

Имаме персонални компютри, имаме лаптопи, смартфони и какви ли не още технологии. В последно време се появиха и четците за книги, и таблетите и не един и двама мои приятели се зачудиха кое от двете да си купят. Няма универсално правило, ereader-vs-tabletприятели! Зависи от това за какво ще ползвате устройството. Ще извлека предимствата на едното и на другото устройство, а вие преценете кое от тях ще ви е по-полезно. Най-общо казано…

Електронният четец се използва за четене на книги и по-големи обеми от текстове. Неговият екран е специално разработен, така че да не натоварва окото ви. Служи си с електронно мастило и няма абсолютно никакво излъчване на светилна. Следователно, за да използвате електронния си четец, ви е нужна външна светлина. Полезен е, защото побира големи обеми от информация не поради друга причина, а защото текстовите файлове по принцип са малки като големина, иначе градената му памет е по няколко гигабайта. Можете да нагласяте големината на шрифт, междуредово разстояние и т.н. Ако четете много, е-четецът е за вас.

Тъблетът е друга работа. Той е някаква форма на хибрит между смартфона и лаптопа ви. Компактен е, има повече памет и много повече функции. С него можете да снимате, да слушате музика, за гледате клипове, да играете игри, да показвате презентации и т.н. Купете си клавиатура за таблет и той става като джобен лаптоп, който да носите винаги с вас. Разбира се, по-бавен е от лаптопа ви, но е по-компактен и удобен при път. Неудобен е за продължително четене обаче, защото натоварва зрението много повече.

Тичането не е за всеки

Знам, че е средата на ноември, знам, че е студено и не е точният сезон за подобна тема, но въпреки това реших да пиша за нея. Първо, за да ви споделя опита си от лятото. И второ, за да ви споделя сегашния си опит от фитнеса.

Какво точно се случи и защо нарочно не съм ви го споменал до момента?

Беше ранна пролет и аз наскоро бях прочел книгата „Родени да тичат“. Беше взета назаем от един приятел и да ви кажа честно, не съм попадал на по-надъхваща история, при това реална, а не измислена. Няма да ви я разказвам, защото дори да искам, не съм способен на подобно постижение. Само ще ви кажа накратко, че тази книга ме надъха да тичам навън редовно.

running womanПоне 4-5 месеца бях активен бегач и за човек, който не е имал подобни изблици до момента, започнах от самото начало. Първите пъти тичах по малко и с повече почивки. Постепенно намалявах почивките и увеличавах разстоянията, докато рекордът ми не стана 7-8 километра тичане за по-малко от час и без почивка. Не е много, но за неопитен бегач мисля, че е достойно представя. Истината обаче е, че невинаги се чувствах добре след нещо подобно. Изморявах се, дехидратирах се и на моменти тялото ми определено прегряваше. Осъзнавах, че ми липсва техника и не знаех как да наваксам в тази насока.

С постепенното застудяване се пренесох във фитнес залата и продължих да тичам на пътечка, защото все още бях надъхан да го правя. Тогава усетих огромната разлика между двете. Пътечката е по-лесна, но по-натъртваща, защото подскачан на място. Напряга мускулите по различно, защото земята под теб се движи, а не използваш силата на тялото си, за да се оттласкваш от нея. Въпреки това обаче изморява по сходен начин. Не ми се искаше да приема реалността, но с всяка следваща тренировка осъзнавах все по-осезаемо, че тичането просто не е за мен. Лицето ми почервеняваше, пулсът ми се ускоряваше прекалено много и накрая започнах да си мисля, че ще получа сърдечни проблеми.

Спях да тичам… преминах на по-силова фитнес програма с по-леки кардио упражнения. и в момента се чувствам много по-добре, отколкото след което и да е лятно бягане.

Сега разбирате, че нямаше как да ви разкажа цялата тази история, още лятото, нали 🙂

Знаете ли тези емотикони?

„Емотикон“ е сравнително нова дума. Едва ли е по-стара от „чат“ или „никнейм“. Ако мислите, че не съм прав, питайте баба си за някоя от тях и вижте какво ще ви отговори. Моята не можа да ми каже нищо, което да е дори близо до истината.

А замисля ли сте се защо се наричат точно емотикони? Има си логично обяснение за тази дума и преди да отговоря, ще ви оставя да поразмишлявате. Едно, две, три… времето ви за мислене изтече.

Думата „емотикон“ всъщност е комбинация от две други думи. Първата е еmotional, което от английски език означава „емоция, чувство“. Втората е icon, като произхода на думата е от латински, но и на английски език е със значение на „икона“. Така от комбинацията между тези две части на речта се получава нещо ново – „емотикон“. Това е някаква иконка, знак, комбинация от символи, които пресъздават дадено усещане. Използват се в писменото и най-вече в непринуденото писмено общуване и компютърноопосредствената комуникация или опосредствена от друго електронно устройство комуникация.

Предполагам, че всеки от вас познава и използва емотиконите за усмихване, намигване, целувка, изплезване, учудване и т.н. Има обаче някои по-слабо известни, които искам да ви споделя. Надявам се да ви бъдат интересни и забавни, защото за мен бяха именно такива.

mPH2Z20oG1SknDYIm9gAPg*\0/* - мажоретка

=:o] – Бил Клинтън

*<|:-) – Дядо Коледа

5:-)  или ~:-\ - два емотикона за Елвис Пресли

//0-0\\ – Джон Ленън

@}-;-'--- @>-->--  – роза

Примери и комбинации има много, но тези бяха най-забавните за мен. Ако искате още, просто потърсете из нета. Със сигурност ще намерите неочаквани резултати.

 

Изчезващите дестинации

Замисляли ли сте се, че има места или дестинации, които изчезват пред очите ни? Това са най-вече природни или друг вид образования, които под влиянието на един или повече фактори изчезват постепенно. Може да говорим за екваториални гори, които биват изсичани. Може да е вулкан, който е загаснал (в духа на предния ми пост), може да е река, която пресъхва или скално образование, което се разрушава под влиянието на ерозията.

pyramidПод определението „изчезващи дестинации“ бих сложил дори пирамидите в Египет и Мачу Пикчу. Защо ли? Това, че са се запазили няколко хиляди години, нали не ви кара да мислите, че са вечни. Напротив, заради многоto посетители, което отиват да ги видят ежегодно, тези чудеса на Античния свят все повече се „износват“. Пирамидите например са забранени да се докосват от туристите. Дори при снимки на филм там е голяма рядкост някой човек реално да ги докосне, вместо да снима от разстояние.

Преди време бях попаднал между другото на книга точно с такова заглавие – „Изчезващите дестинации“. Разгледах я набързо и видях, че в нея са включени повече от 30 обекта от цял свят. В съдържанието на книгата беше посочена дори делтата на р. Дунав. Изненадващо, нали? Но отговорете ми на следния въпрос: Не са ли вече легенди приказките за многото кораби, които плавали ежедневно по северната ни река? Да, Дунав е дълбока, но колко ли време ще остане в такова състояние преди равнището й постепенно да започне да спада?

Да се "гмурнеш" в действащ вулкан

Един приятел, луд фен на всякакви екстремни новини, ми показа това клипче наскоро. На него реално е показано как група авантюристи се отправят в сърцето на действащ вулкан… Истината обаче е, че не се гмурват в недрата му, а по-скоро се „гмурват“, защото достигат кратера на вулкна, но не продължават по-надолу, а и кой би се осмелили да слезе твърде много сред къкрешата лава. Не можем да отречем обаче, че разстоянието, до което се приближават, е наистина впечатляващо, а кадрите, които заснемат, определено си струват вниманието.

Всъщност цялата тази инициатива протича под названието Marum Volcano Expedition. Историята зад нея започва някъде през 2010 г., когато група изследователи се отправят към югоизточната част на Тихия океан в държавата Винуату, за да изучават активните вулкани там. Макар Вануату да е малка страна с площ от 12 хил. кв. км и население около 200 хил. души, на територията на страната има около 80 вулкана, 9 от които действащи. Марум и Бенбоу са двата най-големи вулкана там, като кратерът на първия е 1270м, а на втория 1160 м. Впечатлихте ли се? Сега вижте видеото по-долу, за да се впечатлите още повече.

 

Diving into an Active Volcano from Sam Cossman on Vimeo.

Метафоричната ябълка

Помните ли, че писах наскоро за „ахилесовата пета“ на политиците? Не че всички хора нямат своите слаби места, но не можете да отречете, че не само при политиците, но и при всички известни и публични явните им известните слабости са много по-важни и могат да им навредят много по-пагубно.

RedAppleТова го казвам само за да ви дам тема за размисъл, над която да помислите. Сега обаче ще се съсредоточим върху една друга любима моя метафора – тази за ябълката. Хрумвало ли ви е, че това е може би плодът, който носи най-много символика у себе си. Като започнем от християнската митология за и идеята, че то е „плодът на познанието“. А сещате ли се за „ябълката на раздора“ заради която започва уж започва Троянската война?

А замисляли ли сте се защо логото на Apple е точно отгризана ябълка? Дали няма нещо общо с това, че е опитан вкусът на познанието? А защо учениците носят на учителите си като подарък не какво да е, а ябълка? А визуализира ли се в съзнанието ви някоя телевизионна реклама, в която същия този плод носи друга символика? Имаше една доста провокативна на родна марка за водка, която си служеше с метафората на ябълката. И не е само тя. Много марки и фирми от различно естество използват ябълката в рекламите си. Дадох ви примерите. Сега се запитайте: Защо го правят?